Effectiviteit van hormonale anticonceptiemethoden in combinatie met pijnmedicatie bij (vermoeden op) primaire dysmenorroe, endometriose of adenomyose
ICPC
Naam van de richtlijn
NHG-Standaard DysmenorroePublicatiedatum van de richtlijn
April 2026Onderwerp
Wat is de effectiviteit en veiligheid van hormonale anticonceptiemethoden in combinatie met pijnmedicatie bij primaire dysmenorroe, endometriose en adenomyose?Achtergrond
Voor patiënten met primaire dysmenorroe, endometriose of adenomyose is het, indien mogelijk, wenselijk om de menstruatie te onderdrukken om pijnklachten te verminderen. Bij endometriose en adenomyose draagt dit mogelijk ook bij aan het stabiliseren van de aandoening en het voorkomen van uitbreiding ervan. Er is onvoldoende bewijs over welke combinatie van hormonale anticonceptie en pijnmedicatie het meest effectief is voor pijnvermindering, verbetering van kwaliteit van leven, behoud van fertiliteit en minimale bijwerkingen.
Uitgangsvraag PICO
P
vrouwen met primaire dysmenorroe, endometriose of adenomyose
I
hormonale anticonceptiemethode in combinatie met pijnmedicatie
C
pijnmedicatie of hormonale anticonceptie
O
zwangerschapskans, pijn (VAS-score)/dysmenorroe/dyspareunie, kwaliteit van leven, verzuim, bijwerkingen
Gewenst onderzoeksonderwerp
RCTVerwacht effect van de onderzoeksuitkomst voor de richtlijn
Onderbouwing van de aanbeveling over combinatietherapie (hormonale anticonceptiemethode in combinatie met pijnmedicatie) bij endometriose/adenomyose.